Поврзете се со нас

Европски првенства

Ковид го остави Исланд без пет клучни ракометари, два позитивни теста и во шпанскиот состав

Објавено

на

Исландската репрезентација влезе во втората фаза на Европското ракометно првенство со реални шанси да се бори за пласман во полуфиналето, но ковид-19 донесе голем хендикеп во пресрет на клучните натпревари со Данска и Франција.

Дури пет важни исландски репрезентативци се во изолација и нема да можат да се вратат на терените наредните денови, а предводени се од првата ѕвезда Арон Палмарсон.

Палмарсон имал позитивен тест во текот на денешниот ден и тоа заедно со Бјарки Мал Елисон, кој пак беше меѓу најдобрите поединци во исландскиот состав на овој турнир.

Од вчера позитивни се голманот Бјоргвин Густавсон, односно Елвар Јонсон и Андрес Гудмундсон.

Позитивни тестови има и во шпанскиот состав, па во изолација се испратени Жоан Канелјас и Иан Тарафета. Шпанија денеска игра против Германија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни