Поврзете се со нас

Свет

Костески ефикасен, прво сезонско реми за Плзен

Објавено

на

Плзен на нашиот интернационалец Никола Костески не успеа да ја оправда фаворитската улога во пресметката против Нове Весели, односно на ова гостување освои само бод (29-29).

Ова за тимот на Плзен беше прво реми во првата лига на Чешка, резултат кој се чини е најреален затоа што ова беше дуел во кој двете екипи поделија по едно полувреме, поточно беше многу тесно и разликата беше по еден гол (13-12, 16-17).

Костески беше автор на четири погодоци од кои еден беше од пенал, најефикасен играч на Плзен беше поранешниот играч на Вардар, Стефан Терзиќ со 7 голови.

Во наредната рунда Никола и колегите ќе ја дочекаат Дукла Прага.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни