Поврзете се со нас

Репрезентација

Кошаркарите ги дознаа противниците во претквалификациите за ЛОИ 2024

Објавено

на

foto:www.fiba.basketball/eurobasket/2025/pre-qualifiers

Македонската кошаркарска репрезентација денеска ги дозна своите противници во претквалификациите за настап на Олимписките игри во Париз.

Македонија за противници ги доби Естонија, Чешка и Израел, со што само беа потврдени очекувањата дека нема да имаме лесни ривали во оваа фаза.

Турнирот на овие четири селекции е доделен на Естонија и ќе се одржи во Талин меѓу 12 и 20 август.

Во групата „Б“ се репрезентациите на Португалија, Полска, Унгарија и БиХ, во групата Ц“ се најдоа Турција, Украина, Бугарија и Исланд, а во групата „Д“ ќе играат Холандија, Хрватска, Белгија и Шведска.

Првите две селекции од групите ќе се најдат во полуфиналната фаза.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни