Поврзете се со нас

Репрезентација

Кошаркарите ги добија противниците во претквалификациите за СП

Објавено

на

Македонската кошаркарска репрезентација денеска ги доби противниците во првата фаза од квалификациите за Светското првенство.

Ждрепката во Берлин одлучи Македонија да биде дел од Ф групата со Швајцарија и Словачка, а натпреварите ќе се играат меѓу 11 и 28 август.

Македонија ќе биде фаворит во групата и би требало да обезбеди место во главната квалификациска фаза, бидејќи таму ќе се најдат најдобрите две селекции од групата.

Во останатите групи:
Ц: Шведска, Португалија, Австрија
Д: Романија, Летонија, Белорусија
Е: Црна Гора, Исланд, Данска

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни