Поврзете се со нас

Репрезентација

Коронавирусот го проби и „балонот“ во Талин: Натпреварот Македонија-Италија одложен во последен момент!

Објавено

на

blank

Првиот квалификациски дуел од „балонот“ во Талин на крајот нема да се одигра како што беше планирано, откако одговорните луѓе од ФИБА ја информираа нашата Федерација дека има позитивни случаи на Ковид 19 во нашиот тим по направените последни тестирања.

На половина час пред закажаниот термин од 15:00 часот, пристигна официјална информација дека натпреварот меѓу Македонија и Италија нема да се одигра, а во овој момент не се знае и дали воопшто ќе биде одигран и целиот турнир со оглед на новонастанатата ситуација.

– Натпреварот помеѓу репрезентациите на Македонија и на Италија кој требаше да стартува денеска, од 15. часот, а е дел од „Б“ квалификациската група за пласман на ЕП 2022, е одложен.

Водството на нашата федерација доби информација од ФИБА дека поради позитивни случаи на присуство на коронавирусот кај најмалку еден кошаркар, комплетниот наш тим ќе мора да направи уште еден PCR тест.

Повеќе детали за новонастанатата ситуација ќе бидат достапни во текот на денот, – гласи објавата на КФСМ.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни