Поврзете се со нас

Италија

„Кориере“: Мурињо донесе конечна одлука, знае каде ќе работи наредната сезона

Објавено

на

Foto:twitter.com/ASRomaEN

Жозе Мурињо со своите изјави во последно време отвори големи сомнежи околу иднината која ја има во Рим, но на последниот разговор кој го одржал со директорот Пинто и останатите водечки луѓе на Рома, Португалецот дал збор, а кога прави тоа, обично секогаш го исполнува ветеното.

Угледниот „Кориере дело Спорт“ денеска излезе со ексклузива за трофејниот португалски стручњак, кој и покрај сите поплаки за ростерот со кој располага Рома, на крајот одлучил да го доработи договорот со „волчицата“ и да остане на „Олимпико“ до 2024-та година.

Според изворите на добро упатениот медиум, Мурињо ја донел оваа одлука пред почетокот на интернационалната пауза поради репрезентативни обврски, што значи дека ќе биде недостапен за заинтересираните страни и во летниот преоден рок.

Мурињо изминатиот декември одби примамлива понуда од Португалија да го води националниот тим по разделбата која ја имаше Фернандо Сантош, а очигледно зборот кој го има дадено за него тежи повеќе од сите предизвици кои ги добива на маса.

Жозе во последно време беше контактиран од Њукасл и ПСЖ за да ги води идните проекти на двата тима, но „Кориере“ тврди дека тоа нема да се случи и дека Мурињо решил да остане во Рома до последен ден од договорот кој го потпиша во 2021-ва година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни