Поврзете се со нас

Англија

Конате откри кој му е идол и порача: Сакам да имам подобра кариера од Ван Дајк

Објавено

на

FOTO:liverpooloffside.sbnation.com

Ибрахима Конате од 2021 година е член на англискиот великан Ливерпул, клуб во кој пристигна од бундеслигашот РБ Лајпциг.

Тој кога е фит, подготвен постојано е во прв план кај Јирген Клоп кој заедно со Вирџил Ван Дајк ги гледа како идеална двојка во срцето на одбраната на „црвените“.

Французинот релативно е млад (има 24 години), допрва се очекува најдоброто од него, па и тој сам посочува дека сама да има подобра кариера од Холанѓанецот притоа издвојувајќи го Серхио Рамос како негова цел, идол.

-Има многу малку дефанзивци кои успеале да имаат добра кариера како него (Ван Дајк). Учам многу покрај него. Мојата цел, тој тоа го знае е да имам подобра кариера од него. Мојот број 1 долго време беше Серхио Рамос, -порача францискиот репрезентативец.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни