Поврзете се со нас

Англија

Компани уште еднаш посочи зошто Ван Дајк е најдобриот стопер во историјата на Премиер лигата

Објавено

на

Венсан Компани пред околу 15 дена имаше интересна изјава и го издвои Вирџил Ван Дајк од Ливерпул како најдобар стопер во историјата на Премиер лигата без разлика што Холанѓанецот не е толку долго на големата сцена.

Компани го посочи најдобриот стопер во историјата на Премиер лигата: Звучи чудно, но направи нешто што не беше видено!

Секако за овој став на поранешниот капитен на Манчестер Сити имаше коментари, реакции, меѓутоа тој си останува на истата теза која за „Би-Би-Си“ ја дополнително ја образложи.

-Причината поради која тоа го кажав  е затоа што Ливерпул беше одличен тим пред Ван Дајк, ама секогаш беа ранливи. Никогаш ја немам почувствувано таа надмоќ што ја покажаа оваа година. Многу е тешко да имате играч кој има толку големо влијание во голем клуб.

-Тој ја врати старата школа бранејќи се со модерен пресврт и јас тоа го почитувам. Она што тој го прави е едноставно, но толку ефикасно што јас го почитувам, -рече Компани.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни