Поврзете се со нас

Формула 1

Колегата на Мик Шумахер во Формула 1 со изненадувачка изјава: Не ми е гајле за неговото име, не сме пријатели

Објавено

на

Тимот на Хас следната натпреварувачка сезона во ќе биде сочинет од двајца дебитанти во Формула 1.

Синот на легендарниот Михаел Шумахер, Мик како и рускиот пилот, Никита Мазепин ќе седат во болидот на тимот кој шанса им даде на младите возачи откажувајќи се од искусните Кевин Магнусен и Роман Грожан.

Пред извесен период Мик Шумахер зборуваше за односот кој го има со Мазепин истакнувајќи дека на почетокот биле во добри односи, а потоа само се оддалечиле.

– Тој беше многу добар и меѓу нас имаше големо почитување. Потоа изгубивме контакт и секако дека од тогаш и двајцата сме многу променети, -изјави Шумахер.

Младиот Русин, Мазепин сега даде неочекуван коментар кој звучеше многу поостро од тој на Мик Шумахер.

– Ние не сме пријатели, ние сме само стари познаници кои заедно возеа картинзи. Искрено не ми е грижа за неговото име. Тоа можеби значи поголема моќ, но исто така значи и поголем притисок за него. Кога јас ќе го спуштам визирот не размислувам на ништо освен на трката, -изјави Мазепин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни