Поврзете се со нас

Англија

Кол откри кој му бил најтешкиот противник во кариерата: Кога и да го слушнам неговото име…

Објавено

на

Ешли Кол е еден од играчите кој одбележа една ера во англискиот фудбал и сосема заслужено доби место во Куќата на славните во Премиер лигата.

Тој додека играше за Арсенал и Челси важеше за еден од најдобрите леви бекови на светот, а освен што играше важна улога за клубовите беше незаменлив и во националниот тим. Токму поради ова новото признание дефинитивно го заслужува, момент при кој воедно откри и кој му бил најтешкиот противник во кариерата-тоа е Кристијано Роналдо.

-Со текот на годините, Кристијано Роналдо и јас имавме доста силни битки и имаме взаемна почит еден кон друг. Тој дојде во Премиер лигата како непознат, но набрзо сфати што е потребно за да се биде врвен играч. Беше подготвен да учи и да се прилагодува. Сакаше да биде најдобар играч на светот и стана машина.

-Имаше се. Можеше да дрибла, можеше да трча брзо, можеше да скокне и ја удри топката, можеше да влезе внатре, можеше да излезе. Затоа велам дека тој секогаш ми правеше кошмари, но вие се обидувате да се справите еден со друг и понекогаш го добивме најдоброто еден од друг. Секогаш кога ќе го слушнам неговото име или ќе го видам неговото лице, секогаш помислувам кога ме натера да направам шпага, -истакна Кол.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни