Поврзете се со нас

НБА

Кој е најдобар: Џонсон направи кратка анализа и посочи која е разликата меѓу Џордан и Леброн

Објавено

на

Славниот ас на Лос Анџелес Лејкерс, Ирвин „Меџик“ Џонсон внимателно ги следеше сите епизоди од документарецот „Последниот танц“, а по истиот доби задача да направи споредба меѓу Мајкл Џордан и Леброн Џејмс, односно да даде одговор за тоа кој е најдобриот играч на сите времиња.

За Џонсон нема дилеми и тоа е Ем-Џеј, но според него воопшто не треба да се заброави на Леброн затоа што неговото патување, активна приказна се уште не е завршена.

– Како прво, ајде ништо да не му одземема на Леброн Џејмс. Затоа што Леброн е одличен кошаркар и еден од најголемите на сите времиња. Кога размислувате за комплетен играч тогаш веројатно тој е најдобар. Ама кога ќе сакате да кажете кој е најголемиот? Се уште е Мајкл Џордан.

-Сега поглавјето на Џејмс сè уште не е затворено, нели? Тој сè уште има кошарка за играње. Па можеби тој има шанса да фати го стигне Џордан ако успее да освои уште неколку титули.

-На крајот на денот, обајцата се одлични. Тие ја играа играта на вистински начин. Тие ги направија своите соиграчи подобри. Тие освоија титули. И фала му на Бога за Леброн, затоа што сега порани него гледаме.

-Ова е негово време. Ова е неговата ера. И тој доминира во оваа ера и во своето време, -порача Џонсон.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни