Поврзете се со нас

Европски првенства

„Коцкестите“ со историски успех, ќе разигруваат за медал на ЕП: Познати полуфиналните парови на континенталниот собир

Објавено

на

blank

Женската ракометна репрезентација на Хрватска оствари историски успех на Европското првенство кое оваа година се одржува во Данска.

„Коцкестите“ со победата над Германија од 23:20 успеаја да обезбедат пласман во полуфиналето и добија можност да разигруваат за медал од Европското првенство.

Ова е историски успех за хрватските ракометарки кои досега највисокиот пласман го постигнаа во 1994 година на Европското првенство одржано во Германија.

Противник на Хрватска во полуфиналето ќе биде селекцијата на Франција, додека во второто полуфинале ќе се соочат скандинавските репрезентации Данска и Норвешка.

Актуелниот светски шампион, Холандија ќе разигрува за петтото место против селекцијата на Русија.

Полуфиналните натпревари на програмата се на 18. декември, додека финалниот и натпреварот за трето место се играат два дена подоцна, на 20. декември.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни