Поврзете се со нас

АБА лига

Кочов: Тешко ми падна овој пораз, повторно ист проблем

Објавено

на

blank

Кошаркарите на МЗТ Скопје со пораз од Студетски Центар го завршија настапот на вториот турнир во АБА2 лигата што се одржа во Бања Лука.

„Штрковите“ одново имаа осцилации во играта, направија премногу грешки и му овозможија на противникот да ја продолжи победничката серија, односно да ги задржи перфектниот учинок во натпреварувањето (7-0).

Тренерот Ѓорѓи Кочов беше разочаран затоа што верувал дека неговите момци можат да направат изненадување против црногорскиот претставник.

-Да бидам искрен, тешко ми падна овој пораз, бев убеден дека можеме да изненадиме и да го победиме фаворизираниот противник. Од еден егал натпревар направивме еден натпревар кој не е реален и тоа на наши грешки. Пак ист проблем, 21 изгубена топка и 50 процентна реализација на слободни фрлања, не знам колку пати ни беа досудени чекори на натпреварот, навистина премногу. Му честитам на Студентски Центар, одлична екипа која физички е на ниво на АБА1, меѓутоа мислам дека овој меч можеше и мораше да оди во друг правец, -истакна Кочов.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни