Поврзете се со нас

НБА

Клучниот потег на дербито: Како Леброн ги затвори двете ѕвезди на Клиперс и донесе победа на Лејкерс (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Се вратија возбудувањата во НБА лигата, а еден од мечевите беше оној меѓу ЛА Лејкерс и ЛА Клиперс кој им припадна на „езерџиите“ со 103-101.

Лејкерс успеаа да ја добијат оваа битка и да потврдат во моментов се најдобрата екипата на Западот, а за тоа најдобар доказ е табелета во оваа конференција. Ентони Дејвис со 34 поени беше најдобар стрелец, ама клучните потези ги имаше Леброн Џејмс кој прво 12,8 секунди до крајот успеа да реализира кош по офанзивен скок за да потоа одигра фантастична одбрана врз двете најголемите ѕвезди на противникот Каваи Ленард и Пол Џорџ.

„Кралот“ прво успеа да го неутрализира Ленард за да потоа се префрли на Џорџ кој на крајо сепак успеа да шутира ама од тешка позиција.

Реклама
Реклама
Реклама

Facebook

Популарни