Поврзете се со нас

Англија

Клоп по убедливиот триумф на Ливерпул: Првпат му кажав на фудбалер да не се враќа во одбрана

Објавено

на

Foto:twitter.com/LFC

Ливерпул оствари уште една убедлива победа над Спарта Прага и рутински обезбеди четвртфинале во Лига Европа, а менаџерот Јирген Клоп по натпреварот зборувал и за настапот на Мохамед Салах.

Египетскиот репрезентативец имаше проблеми со повреда и вчерашниот дуел му беше прв како стартер по подолго време, а Клоп открил дека првпат во тренерската кариера испратил еден вид совет до својата прва ѕвезда.

– Мо е посебна приказна, не беше во план да игра цел натпревар, но Кларк имаше проблем и мораше да ја напушти играта.

– Откако остана, мислам дека првпат во кариерата ми се случи да му кажам на некој фудбалер да не се враќа во одбрана.

– Едноставно му реков да не трча во таа насока, – истакнал Клоп.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни