Поврзете се со нас

Англија

Клајверт ја искористи грешката на голманот на Борнмут и стигна до посебен голгетерски ефект (Видео)

Објавено

на

Фото: https://twitter.com/justinkluivert

Борнмут оствари важна победа на гостувањето кај директниот ривал Шефилд Јунајтед, а Џастин Клајверт со својот гол стигна до еден редок голгетерски ефект.

Холандскиот интернационалец го постигна вториот гол на средбата, одземајќи му ја топката на невнимателниот голман на домашниот тим и погодувајќи ја рутински мрежата на Шефилд.

 

Со овој погодок, прв во Премиер лигата, Клајверт го израмни постигнувањето кое досега му успеа само на Стеван Јоветиќ.

Клајверт е вториот фудбалер кој постигнал барем еден гол во најсилните пет европски лиги во 21. век, а откако претходно тоа го направи и во дресот на Рома, РБ Лајпциг, Ница и Валенсија.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни