Поврзете се со нас

Италија

Кјелини за сезоната на Јувентус: Ни Гвардиола не би направил нешто повеќе

Објавено

на

Foto:twitter.com/LAFC

Џорџо Кјелини останува миленик на фановите на Јувентус, а поранешниот капитен на „бјанконерите“ во последното интервју дал оценка за веќе завршената сезона, во која „бјанконерите“ обезбедија место во ЛШ и го освоија трофејот во Копа Италија.

Кјелини застанал во одбрана на веќе отпуштениот Макс Алегри, тврдејќи дека тренерот извлекол максимум од екипата со која располага.

– Тимот го даде својот максимум.

– Ниту Гвардиола немаше да направи нешто повеќе оваа сезона, – рекол Гвардиола и кратко ги искоментирал информациите дека Тиаго Мота ќе биде наследник на Алегри.

– Уште кога беше фудбалер, се однесуваше како тренер на теренот. Беше јасно дека ќе стане тренер, а последнава сезона направи нешто фантастично. Сигурен сум дека ќе продолжи успешно и во редовите на „бјанконерите“, – изјавил Кјелини.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни