Поврзете се со нас

Свет

Кјелини намерно го шутна противникот и предизвика мешаница на финалето (Видео)

Објавено

на

Foto:instagram.com/giorgiochiellini

Лос Анџелес како актуелен шампион на МЛС лигата играше шампионско Суперкуп финале против Тигрес од Мексико, а на крајот подобри беа ривалите од Северна Америка кои славеа во пенал рулетот.

Регуларниот дел не донесе голови и двата тима беа посебно ориентирани на зачувување на својот гол, па во ситуација кога успеаја во тоа, одлучуваше пенал рулетот.

Фудбалската лотарија им припадна на Мексиканците со 4:2, а претходно од регуларниот дел, Џорџо Кјелини се погрижи за тензија во финалето бидејќи решаваше спорен момент на европски начин.

Ветеранот влезе во конфликт со противничкиот играч кој се обидуваше да му попречи при изведувањето, по што Џорџо намерно го шутна и се обидуваше да изнуди жолт картон за него.

Ваквото однесување на Италијанецот ги налути дел од противничките фудбалери, па следеше мешаница на теренот и непотребна тензија која заврши со неколку јавни опомени.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни