Поврзете се со нас

Лига на шампиони

Кјелце обезбеди финале во Келн, Веспрем ќе чека нова шанса за трофејот

Објавено

на

Полскиот првак Виве Кјелце е прв финалист на фајнл-фор турнирот на ракометната Лига на шампионите, а до битка за титулата се избори со триумф над Веспрем (37:35).

Унгарскиот претставник беше подобар тим во првиот дел и заслужено отиде на одмор со предност 18:16, но следуваше одговор на Кјелце кој пак доминираше во речиси цело второ полувреме.

Веспрем рано остана без Благотиншек кој доби црвен картон, а Душебаев, Карачиќ и Морито го искористија тоа за да постигнат дури 37 гола во мрежата на противникот.

Морито со 8 и Карачиќ со 5 гола беа најефикасни кај Кјелце, додека во редовите на Веспрем, Лауге, Ненадиќ и Штрлек погодија по 7 пати.

Во второто полуфинале во Келн денеска се среќаваат Кил и Барселона.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни