Кире и Нант ја оправдааа фаворитската улога против Истр

lazarov

Нант на Кире Лазаров го положи последниот испит пред реваншот со Арендал за пласман во групната фаза на ЕХФ Купот.

Кире и компанија го оправдаа статусот на фаворити и славеа над Истр со 29-26 на вечерашниот меч во францускиот шампионат. Домаќините беа супериорни во првите 30 минути во кои всушност ја најавија победата со оглед на предноста од шест голови (18-12) која во продолжението лесно ја одбранија.

Ривера и Њокас со по 6 голови беа најдобари кај победникот за кого Лазаров даде еден гол и запиша две асистенции.

Нант по 10 кола има 14 бода со што е на 5 место на табелата.

Facebook Коментари