Поврзете се со нас

Лига Европа

Кион по фантастичниот гол на Елнени: Артета доби силна порака (Видео)

Објавено

на

blank

Арсенал без никакви проблеми се најде во нокаут фазата во Лигата на шампионите и со денешната уверлива победа стигна до биланс од шест триумфи на исто толку натпревари во групата, откако избраниците на Микел Артета успеаја да се рехабилитираа во Европа по лошите изданија во Премиер лигата.

Мохамед Елнени доби многу пофалби за својата игра по мечот со Манчестер Јунајтед, но после тоа, проблемите со коронавирусот направи да го загуби својот статус во првиот тим, па по три меча во низа на кои не доби шанса во Англија, денеска изрежира едно фудбалско ремек дело во Даблин.

Арсенал со 2:4 го победи Дандалк на негов терен, а потегот на мечот го имаше египетскиот играч за врска кој постигна спектакуларен гол од дистанца.

Овој гол секако ќе влијае многу позитивно врз самодовербата на Елнени кој пред нешто повеќе од еден месец воодушеви на „Олд Трафорд“, а интересен коментар даде легендарниот Мартин Кион.

– Овој гол е јасна порака, силна порака која вели „јас сум подготвен за во првиот тим“. Сигурно заслужува да игра повеќе во овој тим, – изјави Мартин Кион во студиото на „Би-Ти Спорт“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни