Поврзете се со нас

НБА

Кер со критики за суспендираниот Грин: Дрејмонд претера и казната е заслужена

Објавено

на

Голден Стејт загуби од Оклахома Сити во натпревар на кој не сметаше на повредениот Кари и суспендираниот Грин, а тренерот Стив Кер јасно посочил дека темпераментниот Дрејмонд ја заслужил казната од НБА лигата.

Грин заработи суспензија на пет натпревари по инцидентот со Руди Гобер, а самата казна меѓу другото е резултат и на големиот број исклучувања и скандали предизвикани од истиот играч во минатото.

Кер во последната изјава испратил јасна порака до својот кошаркар.

– Мислам дека претера со својата реакција. Дрејмонг погреши и тој го знае тоа, суспензијата на пет натпревари е целосно заслужена.

– Немам ништо против тоа Грин да го оттргне Гобер од Томпсон, но неговата реакција траеше шест-седум секунди и тоа изгледаше навистина лошо. Мора да научи да не ја преминува границата и тоа не таа за техничка грешка или исклучување, туку за ненасилно однесување на теренот, – изјавил Кер.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни