Поврзете се со нас

Свет

Кер брзо ќе го заврши ангажманот како селектор на САД

Објавено

на

foto:www.fiba.basketball/basketballworldcup/2023

Еден од најдобрите тренерит во НБА лигата, Стив Кер најави повлекување од селекторската позиција во Соединетите Американски Држави.

Актуелниот предводник на Голден Стејт Вориорс има јасен план за тоа кој ќе му биде последниот ангажман како селектор на САД-тоа се Олимписките Игри кои наредната година ќе се одржат во Париз.

-Не, нема да бидам селектор по ОИ во Париз. За мене тоа е двегодишен циклус. Поп (Грег Попович) беше селектор на СП и ОИ, сега редот е на мене да ја предадам позицијата, -истакна Стив кој се надева дека набрзо ќе има јасна слика околу ростерот за игрите во Франција.

-Тој разговор доаѓа во текот на следните неколку месеци. Би сакале да имаме список порано отколку подоцна. Немаме состанок, но, знаете, очигледно не сакаме да ги оставиме момците во неизвесност, -порача стратегот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни