Поврзете се со нас

Германија

Келн елиминиран од Купот откако му беше поништен пенал од бизарна причина (Видео)

Објавено

на

Фото: twitter.com/DFBPokal_EN

Келн вчера доживеа елиминација од германскиот Куп, губејќи на пенали од второлигашот Хамбургер.

Откако во предвидените минути за игра немаше гол, а по продолженијата резултатот изнесуваше 1:1, Келн и Хамбургер го решаваа победникот на пенали, а во вистински трагичар се претвори Флоријан Кајнц.

Во последната петта серија, Кајнц навидум реализираше и го израмни резултатот, но судијата набргу покажа дека пенал рулетот завршил и Хамбургер е победник.

Причината е што Кајнц ја зафатил топката со двете нозе, а тоа не е дозволено при изведувањето пенали.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни