Поврзете се со нас

Германија

Кел: Баерн нема да биде подобар со Тухел

Објавено

на

Foto:twitter.com/BlackYellow

Оваа седмица се враќаат клупските возбудувања, а во првата германска лига ќе го имаме дербито меѓу Баерн Минхен и Борусија Дортмунд.

Во таборот на „баварците“ во изминативе денови имаше „земјострес“, неочекувано беше отпуштен досегашниот тренер Јулијан Нагелсман и назначен Томас Тухел. Тухел е поранешен тренер на Дортмунд, па ова ќе биде уште една причина поради која средбата на „Алијанц Арена“ ќе биде интересна.

„Милионерите“ пак не сметата дека Баерн со новиот тренер ќе биде посилен или поточно не веруваат дека има доволно време за да направи голема разлика.

-Не мислам дека Баерн ќе биде подобар во саботниот меч со Тухел во споредба ако екипата беше водена од Нагелсман. Не сметам дека промената ќе влијае толку многу на натпреварот, затоа што многу играчи не се вратиле во своите клубови и ќе нема време за многу тренинзи, -порача директорот на Борусија, Себастијан Кел.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни