Поврзете се со нас

Германија

Кејн двоен стрелец, Баерн го доби дербито со „биковите“ од Лајпциг

Објавено

на

foto:twitter.com/FCBayern

Екипата на Баерн Минхен издвојува победа над РБ Лајпциг од 2-1 во дерби средбата од 23. коло во Премиер лигата.

На „баварците“ им беше повеќе од потребен овој триумф од Бохум и Баер Леверкузен, а до истиот стигнаа на драматичен начин со голот на Кејн во судиското продолжение.

Англискиот репрезентативец се најде на вистинското место во 91 минута и со својот втор гол на средбата донесе три бода за домашниот состав.

Инаку Кејн првиот гол го даде во 56 минута, а потоа Шешко го израмни резултатот во 70 минута.

Нашиот Елиф Елмас доби шанса во 87 минута на местото на Симонс.

Баерн со 53 бода е на 2. место на табелата зад Леверкузен кој има 61 поен.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни