Поврзете се со нас

Шпанија

Касилјас верува во него: Покажа дека е одличен играч, може да биде капитен на Реал

Објавено

на

Foto:instagram.com/ikercasillas

Икер Касилјас е икона на шпанскиот фудбал и легенда на Реал Мадрид, тим во кој настапуваше од младите категории, сениорско ниво се до 2015 година, односно период во кој освои се што можеше со клубот.

Неговото име значи во Реал, па кога говори на одредени теми дефинитивно зборот има посебна тежина. Токму големиот Икер имаше што да каже за Џуд Белингам, асот кој имаше навистина импресивна прва сезона во дресот на „кралевите“, сезона во која давеше голови, асистираше, имаше големо влијание во играта и беше меѓу најзаслужните што Реал стана европски и шпански шампион.

-Тој успеа во најважниот клуб во светот и покажа дека е одличен играч и дека може да биде таму. Сега следната година можеби ќе се бара повеќе од него, но тоа е она што ќе го направи ѕвезда. Тој секако би можел да биде капитен на Реал Мадрид. Има сè за да го формира делот.

-Има поискусни луѓе на врвот, но би го советувал да продолжи да учи од другите ветерани таму, да продолжи да ја впива историјата на клубот и да направи се за да биде голем играч и капитен, -порача Касилјас за „Дејли Мејл“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни