Поврзете се со нас

Италија

Касано: Роналдо е себичен, тој е проблем за Пирло и Јувентус

Објавено

на

Составот на Јувентус претрпе пораз од Порто од 2-1 на првиот осминафинален меч во Лигата на шампионите што значи дека во реваншот во Торино ќе мора да брка триумф од најмалку еден разлика за да се пласира меѓу најдобрите осум во најквалитетното европско фудбалско натпреварување.

За настапот на Јувентус во Португалија има доста критики, а од истите не беше поштеден ниту Кристијано Роналдо. Него конкретно го нападна поранешниот италијански репрезентативец, Антонио Касано кој смета дека Португалецот станува проблем за Јувентус, поточно не може да се вклопи во системот и идеите кои ги има тренерот Андреа Пирло.

-Отсекогаш сум велел, имајќи предвид дека тој е феномен и има постигнато милијарда голови, дека може да биде тешко со идејата за фудбал која ја има Андреа Пирло. Тој дава гол по натпревар, тоа е вистина, ама се бори со идеите на Андреа. Тој отсекогаш бил малку себичен, не го интересира другите да дадат голови, тој е тип на играч кој живее за да даде гол.

-Не живее за играта, одличен натпревар, живее за голот и во овој момент ситуацијата се влошува. Годините поминутаат, Роналдо има потешкотии. Јувентус се обидува да ги смени своите идеи и да игра поинаков вид на фудбал, поради квалитетите на Роналдо, -вели Касано за „Бобо ТВ“.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни