Поврзете се со нас

НБА

Карлајл: Дончиќ е посебен, тој е како Џордан, Брајант, Леброн…

Објавено

на

blank

Тимот на Далас Маверикс славеше над Бостон Селтикс со 110-107, а за тоа е најзаслужен Лука Дончиќ кој даде 31 поен со 10 скокови и 8 асистенции.

Во завршницата Лука даде две тројки и со тоа го реши победникот на дуелот во Тексас и воедно со тоа уште еднаш ја импрсираше кошаркарската јавност и сите фанови. Тренерот на Далас, Рик Карлајл смета дека Словенецот е посебен играч, ас во рангот на великаните како Мајкл Џордан, Лери Бирд, Коби Брајант…

-Луѓето како Лука Дончиќ, Мајкл Џордан, Леброн Џејмс, Лери Бирд, Коби Брајант, имаат неверојатен фокус во такви ситуации, тешко е да се објасни како работи нивниот ум. Она што го видов со текот на годините, кога играта станува се понеизвесна, а моментот е се поважен, нивниот фокус е само на тоа што му треба на тимот.

-Не е важно дали станува збор за асистенција или шут. Лука е многу посебен вид играч. Не само што е фокусиран кога е потребно, туку има голема желба и способност. И двата шута беа феноменални. На последниот напад знаевме дека немаме тајмаут и дека топката ќе отиде во рацете на Лука. Тој правеше работи кои го одземаат здивот, -истакна тренерот на Маверикс.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни