Поврзете се со нас

НБА

Карл: Јокиќ е модерниот Тим Данкан

Објавено

на

Никола Јокиќ од 2015 година е дел од Денвер Нагетс, а од сезона во сезона е се подобар и подобар и воошто нема да биде изненадуавње ако биде прогласен за МВП за актуелнава кампања.

Српскиот центар е вистински лидер на Денвер, дава кошеви, асистира, доминира под кошевите, го диктира темпото на игра и со тоа едноставно е во центарот на вниманието на кошаркарската јавноста. Поради ваквите партии доаѓаат комплименти од сите страни, а меѓу последните големи асови кои се огласија и зборуваа за него е славниот стратег Џорџ Карл.

-Никола Јокиќ е модерниот Тим Данкан. Тој е еден фантастичен играч, -порача Карл кој 2013 беше прогласен за тренер на годината во НБА лигата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни