Поврзете се со нас

Англија

Кариус предвреме се враќа во Ливерпул: Жално е што заврши на ваков начин (Фото)

Објавено

на

Лорис Кариус го пријави својот случај во ФИФА со надеж дека ситуацијата со Бешкиташ ќе се подобри пред решавање на глобалната криза со коронавирусот, но ова попладне самиот тој објави дека нема да го доработи договорот со турскиот клуб откако наишол на големи опструкции.

Кариус се враќа во Ливерпул пред предвиденото време откако Бешикташ одби да го исплаќа во овие корона услови, па сега станува јасно дека Јирген Клоп ќе добие „голман плус“ во тимот доколку сезоната се рестартира во Премиер лигата. Дефинитивно, фановите на Ливерпул немаат добри спомени од Кариус кога е во прашање неговиот последен настап, па малку е верно дека ќе добие било каква шанса од германскиот стручњак.

– Денеска го раскинав мојот договор со Бешикташ. Жално е што имаме ваков крај, но треба сите да знаат дека се обидов на секој начин да ја решам оваа ситуација. Бев трпелив долги месеци, зборував со управата повеќе пати. Се случија истите работи како минатата сезона, а за жал проблемите не беа решени и дури одбија да прифатат мое намалување на платата. За мене важно е да се знае дека навистина уживав во овој клуб. Бешикташ може да биде горд на страствените фанови кои ги има како поддршка. Ме поддржуваа во добрите и лошите моменти и ќе ги паметам на најдобар начин. Благодарност и до соиграчите, тренерите и сите вработени во клубот. Ме прифатија со отворени раце од првиот ден, – порача Кариус.

 

View this post on Instagram

 

Hi everyone, today I terminated my contract with BEŞİKTAŞ. It’s a shame it comes to an end like this but you should know that I have tried everything to solve this situation without any problems. I was very patient for months telling the board over and over again. Same things happened already last year. Unfortunately they haven’t tried to solve this situational problem and even refused my suggestion to help by taking a pay cut. It’s important to me that you know I really enjoyed playing for this club a lot. BEŞİKTAŞ can be proud having such passionate fans behind them always giving amazing support. You always supported me in good and bad times and I will always remember you in the best way! Also I want to say thank you to all my teammates, coaching staff including all people working for the club. You welcomed me with arms wide open from day one. Thank you so much! Champion Beşiktaş 🦅

A post shared by LORIS (@loriskarius) on

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни