Поврзете се со нас

Италија

Капело за најголемиот проблем на Милан: На нив им недостасува…

Објавено

на

Фабио Капело мина доста години како играч и како тренер во Милан, освои многу титули и многу добро ја познава ситуацијата во клубот, каква е тежината да се биде дел од истата и да се има успеси.

„Росонерите“ веќе со години се далеку од посакуваното ниво, врвот во Италија и Европа, а тоа според Капело се должи на фактот што нема континуитет, тренерите, директорите брзо се менуваат и затоа нема резултати.

-На „росонерите“ им фали континуитет. Го имаа Гатузо, па го отпуштија за да го донесат Џампаоло кој потоа го заменија со Пиоли. Тие ги имаа Бобан и Малдини и на едниот веќе му ја покажаа вратата.

-Сега тие решија целосно да се потпрат на странците, вклучително и тренерот. Кој знае дали тие ја прават вистинската работа? -вели Капело кој воедно смета дека клубовите мораат да добијат повеќе време за трениг пред да се врати Серија А, но и воедно не се согласува со протоколот кој веќе дека ако се зарази еден играч од КОВИ-19 тогаш целата екипа мора да оди во карантин.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни