Поврзете се со нас

Италија

Капело: Де Ѕерби топ тренер? Тоа е само поради Гвардиола, има освоено…

Објавено

на

Foto:twitter.com/OfficialBHAFC

Италијанскиот стратег, Роберто Де Ѕерби во изминатиов период се поврзуваше со доста екипи како Барселона, Ливерпул, Баерн Минхен, Милан, Наполи, Јувентус…но како што сега стојат работите тој најверојатно ќе остане во Брајтон.

Тој во блиското минато добиваме многу пофалби, комплименти за неговата работа, но за легендарниот Фабио Капело тој е далеку од топ, врвен тренер.

-Многу се зборува за него како еден од врвните тренери бидејќи Гвардиола го спонзорира, но оваа година тој е десетти или единаесетти во Премиер лигата. Што има освоено во кариерата? Само еден Куп во Украина, -истакнал Капело, а пренесува „Калчомеркато“.

Роберто веќе една деценија работи како тренер, најголемиот успех му е освоениот Супер Куп трофеј со Шахтјор Доњецк,

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни