Канаваро за состојбите во Италија: Мумии го контролираат нашиот фудбал…

Carlo Tavecchio Gian Piero Ventura

Италија за прв пат по 1958 година нема да биде дел од големиот собир на најдобрите свтески репрезентации, а за тоа се погрижи селекцијата на Шведска која успеа да ја добие бараж битката иако на хартија беше аутсајдер.

Нормално радоста кај „викинзите“ е голема, додека пак во Италија владее вистински хаос и земјотрес, односно со ова е завршена една ера и тоа може да се види по повлекувањето од националниот тим на Буфон, Кјелини, Барѕалји и Де Роси.

Својот став по последниот неуспех на „аѕурите“ го кажа членот на Сасуоло, Паоло Канавардо кој имаше едно емотивно обраќање преку социјалните мрежи на кои меѓу другото порача:

– Момци, ние не го загубивме СП денеска, тоа е загубено уште пред 15 години кога благодаревме на неверојатни пари од оние во фудбалскиот свет Италија носи промашувања кои им ги земаат местата на нашите фудбалери. Им дадовме слава благодарејќи на италијанските тренери кои и понатаму се број еден на светот. Се надевам дека го допреме дното и конечно ќе почнеме да работиме на реформите на нашиот фудбал. Збогум за мумиите кои го контролираат италијанскиот фудбал, оставете простор за младите и надвор од теренот. Тргнете се од патот, благодарам…, -напиша во својот пост Паоло.

Ragazzi il mondiale non L’abbiamo perso oggi.L’abbiamo perso 15 anni fa quando grazie ad un magna 💶💶magna clamoroso degli addetti ai lavori,arrivavano in italia bidoni da ogni parte del mondo a soffiare ingiustamente il posto ai nostri ragazzi…gli abbiamo dato soldi gloria e conoscenza grazie ai nostri allenatori italiani che restano i migliori in assoluto.spero solo che oggi toccando il fondo si rifondi il NOSTRO CALCIO!via le mummie che gestiscono il calcio italiano e spazio ai giovani anche fuori dal campo!fuori dalle palle grazie…onore al grande Gigi Buffon che ha perso la possibilità di essere L’unico giocatore a disputare sei mondiali e nonostante non ci sia riuscito ci ha messo la faccia!!! Speriamo che le tue lacrime versate siano le ultime del nostro calcio!!!! Sosteniamo la giovane italia che verrà!!!! Ritorniamo ad essere l’Italia che il mondo intero ha invidiato⚽️💙 purtroppo doveva accadere ciò per svegliarci!!!! @lagiovaneitalia

A post shared by Paolo Cannavaro (@paolocannavaro) on

Facebook Коментари