Поврзете се со нас

АТП

Калин со сигурна победа до осумте најдобри во Мадрид

Објавено

на

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски избори пласман во четвртфиналето на фјучерсот во Мадрид што се игра на тврда подлога за награден фонд од 15.000 американски долари.

Калин во денешната рунда се соочи со домашниот рекет Хавиер Молино кого го надигра со 2-0 во сетови. Македонецот запиша 6 аса, освои 63 поени (25 повеќе од противникот), искористи три од четирите брејк топки за конечни 6-4 и 6-2.

Меѓутоа овде не се завршува денот за Ивановски затоа што заедно со Обрад Марковски ќе настапат во двојки против Рикарто Вилакорта и Серхио Редондо Переира, па ако победат ќе обезбедат полуфинале во оваа конкуренција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни