Поврзете се со нас

Свет

Каква прослава: Голманот Кофи со акробатски потези ја засени победата на Буркина Фасо (ВИДЕО)

Објавено

на

Селекцијата на Буркина Фасо по една вистинска драма се избори за победа над Габон и со тоа место меѓу осумте најдобри на Африканскиот куп на нации.

Регуларниот дел донесе по еден гол на двете страни по што се играа продолженија во кои мируваа што значеше дека пеналите ќе го одлучат патникот во четвртфиналето. Потребни беа 18 удари од 11 метри за да Буркина слави со 7-6 и со тоа закаже битка со Тунис.

Најсреќен по триумфот беше голманот Ерве Кофи кој истиот го одбележа со акробатски потези, па слободно може да се постави прашањето дали ова е голман или гимнастичар?

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни