Поврзете се со нас

Свет

Каква грешка на толку искусен играч: Најбизарниот пенал во историјата на фудбалот (ВИДЕО)

Објавено

на

Фудбалот во Јужна Америка секогаш знае да донесе доста специфични, необични ситуации кои едноставно потоа долго се паметат, распажуваат и тоа со причина.

Еден таков „топ“ момент се случи во Аргентина и тоа на средбата од првата лига меѓу Индепендиенте и Колон кој заврши без победник 2-2. За да се постигне овој резултат, многу помогна неверојатниот потег на искусниот Паоло Голц во второто полувреме кога го направи еден од најбизарниот пенали во историјата на фудбалот.

Голц се реши да ја прифати топката со раце и тоа откако играше голманот Реј по што домашните играчи почнаа бурно да реагираат кон судијата кој пак потоа со помош на ВАР досуди пенал кој го реализираше Хименез за 2-1.

Колон на крајот сепак остана непоразен со удар од 11 метри во 101 минута, па Голц се спаси од уште поголеми критики, меѓутоа стварно е најасно како играч кој има 37, играч кој го носел дресот на Бока Јуниорс, па и запишал настап за селекцијата на „гаучосите“ може да има таква реакција и да подобар пенал за противникот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни