Поврзете се со нас

Италија

Јувентус во најтешките моменти се пофали со продолжување на договорот со „најважниот“ играч

Објавено

на

foto:twitter.com/juventusfcen

Навивачите на Јувентус се уште не можат да се соземат од последната казна која ја доби италијанскиот клуб и поради која веројатно ќе остане без пласман во Лигата на шампионите, а неодамна мораа да испратат и убедлив пораз од аутсајдерот Емполи.

Додека голем дел од нив бара смена на Макс Алегри, но и промени во составот, Јувентус реши да се пофали со продолжувањето на соработката со Карло Пинзолјо.

Ако некој не знае за кого се работи, тоа е третиот голман на Јувентус изминатите години и човекот кој ретко добива шанса да застане на голот, имајќи предвид дека пред себе ги има Шчесни и Перин.

Но, Јувентус денеска со голема помпа го објави новиот договор на Пинзолјо, а тој ќе остане во Јувентус барем до 2025 година.

Навивачите знаат дека потписот на третиот голман има посебно значење и димензија за клубот, бидејќи тој се наметна како вистински јувентино со неговиот карактер и харизма, а Пинзолјо е производ на младинската академија на торинскиот клуб и е дел од првиот тим уште од 2017 година.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни