Поврзете се со нас

Лига Европа

Јунајтед доби нов шпански предизвик во Европа, Јувентус ќе се обиде да спречи ново изненадување на Спортинг (Фото)

Објавено

на

foto: https://twitter.com/ManUtd

Еден час по извлечената ждрепка во Лигата на шампионите, во седиштетот на УЕФА беа извлечени и паровите за четвртфиналето во Лигата на Европа, натпреварување во кое како главни фаворити за трофејот се издвојуваат Манчестер Јунајтед и Јувентус.

Денешната ждрепка одлучи дека овие два тима никако не можат да вкрстат во големото финале, бидејќи англискиот и италијанскиот тим се најдоа на иста страна на костурот и можат да се соочат само во полуфиналето.

Пред да дојде до тоа, Манчестер Јунајтед ќе мора да ја мине Севилја за да се најде меѓу четирите најдобри, додека Јувентус ќе ги одмери силите со Спортинг.

Тимот од Лисабон вчера го елиминираше Арсенал и покажа дека е цврст орев, додека Јунјатед во втора рунда по ред ќе има шпански предизвик, и повторно ќе патува во Андалузија.

Останатите два парови се Рома – Феенорд и Леверкузен – Унион Сент Жилоас, а токму победниците од овие дуели ќе ги одмерат силите во полуфиналето.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни