Поврзете се со нас

НБА

Јокиќ запиша нов дабл-дабл, Денвер убедлив во дребито со Милвоки

Објавено

на

Foto:twitter.com/nuggets

Денвер оствари важна победа на дербито против Милвоки во НБА лигата, а до триумфот стигна со неочекувано висока разлика (129:106).

Никола Јокиќ испорача уште еден дабл-дабл, овојпат со 31 поен и 10 скокови, а лидерот на Западот ја зацврсти својата позиција на табелата по победата над најдобрата екипа во источната конференција.

Јанис Адетокумбо исто така реализирал 31 поен, но неговиот ефект немаше поголемо резултатско влијание, на дуелот на кој Мари и Портер уфрлија по 26, односно 19 поени за домашниот тим.

Феникс исто така беше преубедлив во малото дерби со Филаделфија, при што најистакнат поединец кај домашниот тим бил Букер со 29 поени. Мекси стигнал до 37 во редовите на Филаделфија, додека Ембид имал дабл-дабл со 28 поени и 10 скокови.

Њу Орлеанс издоминира на гостувањето кај Л.А Клиперс, најмногу поради блесокот на Инграм и Марфи, кои го завршиле дуелот со по 32 поени.

Резултати:
Денвер-Милвоки 129:106
Феникс-Филаделфија 125:105
Мајами-Бруклин 100:129
Сакраменто-Јута 121:113
Л.А Клиперс-Њу Орлеанс 110:131

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни