Поврзете се со нас

НБА

Јокиќ со „вртелешка“ потег му го помати умот на Таунс (Видео)

Објавено

на

Foto:twitter.com/nuggets

Денвер ја отвори серијата против Минесоста со сигурна победа од 109:80, резултат кој беше и очекуван со оглед на формата на двата тима во регуларниот дел од сезоната.

За разлика од други натпревари, Јокиќ рано утрово не беше толку многу расположен за давање поени, но сепак го предводеше тимот до победа со своите асистенци и мечот го заврши со дабл-дабл.

Србинот го заврши натпреварот со 13 поени и 14 скокови и нависитна помогна во дефанзивните сегменти, но придодаде и шест асистенции кои беа важни за разигрување на соиграчите.

Сепак, најдобриот потег го изведе во дуелот со Таунс, кој едноставно не знаеше каде се наоѓа по „вртелешката“ која му ја приреди Јокиќ во свој стил.

Србинот е неверојатно добро подвижен и снаодлив за својата висина, а тоа може да се види и во дадената акција.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни