Поврзете се со нас

НБА

Јокиќ го предводеше Денвер до победа над Клиперс, фуриозна партија на „езерџиите“ (ВИДЕО)

Објавено

на

foto:milehighsports.com/

Тимот на Денвер Нагетс славеше над Лос Анџелес Клиперс со 111-108 во дерби средбата во НБА лигата или поточно новото натпреварување Купот кој го носи името „In season tournament“.

Домаќините беа на повисоко ниво и ги израдуваа своите навивачи иако Клиперс кој е во слба форма се бореше до самиот крај, последната топка. Во прв план одново беше Јокиќ на кого му недостасуваше само една асистенција да запише нов трипл-дабл, поточно тој застана на 32 поени, 16 скока и 9 асистенции.

Гордон со 20 и Џексон со 18 кошеви беа најголема негова поддршка. На спротивната страна Џорџ беше автор на 35 поени.

ЛА Лејкерс имаше одлично издание и го преслуша Мемфис Гризлис со 134:107.„Езерџиите“ во три од четирите четвртини уфрлија на 30 поени и со тоа си го отворија патот до посакуавниот триумф.

Расел со 24 поени беше прв стрелец, Дејвис имаше дабл-дабл од 19 поени и 11 скокови за 27 минути на паркетот.

РЕЗУЛТАТИ
Шарлот – Мајами 105-111
Детроит – Атланта 120-126
Филаделфија – Индијана 126-132
Бруклин – Орландо 124-104
Оклахома – Сан Антонио 123-87
Њу Орлеанс – Далас 131-110
Јута – Портланд 115-99
Денвер – ЛА Клиперс 111-108
Голден Стјет – ЛА Клиперс 101-104
ЛА Лејкерс – Мемфис 134-107

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни