Поврзете се со нас

НБА

Јокиќ го избезуми Њу Орлеанс со „баскет финти“, ЛеБрон и Дејвис му пресудија на Њујорк

Објавено

на

Foto:twitter.com/nuggets

Никола Јокиќ им приреди ново шоу на фановите на Денвер, па со уникатни потези и трипл-дабл учинок донесе нова победа, во случајов над Њу Орлеанс.

Српскиот центар реализираше 26 поени, заедно со 18 скокови и 15 асистенции, а одлична поддршка имаше од Мари, кој го заврши дуелот со 32 поени.

Јокиќ им „продаде“ неколку баскет финти на гостите, па очекувано повторно добил скандирања „МВП“ во арената на Денвер.

Л.А Лејкерс мораше да игра продолжение против Њујорк, но на крајот го доби дуелот во кој ЛеБрон Џејмс уфрли 28 поени и комплетираше уште еден трипл-дабл. Дејвис го завршил натпреварот со поен помалку.

Резултати:
Денвер-Њу Орлеанс 122:113
Њујорк-Л.А Лејкерс 123:129 (п)
Чикаго-Л.А Клиперс 103:108
Милвоки-Шарлот 124:115
Кливленд-Мајами 97:100

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни