Поврзете се со нас

НБА

Јас сум Јокиќ, тој е Дончиќ: Никола се изнасмеа на новинарскиот лапсус (ВИДЕО)

Објавено

на

blank

Никола Јокиќ и Лука Дончиќ имаа уште една возбудлива пресметка во НБА лигата со тоа што овојпат како победник излезе Србинот кој со Денвер Нагетс славеше во Тексас над Далас Маверикс со 117-113.

Индивидуално центарот беше послаб на теренот и уфрли 20 поени со 10 скокови и 4 асистенции, додека пак Лука имаше трипл-дабл од 35 кошеви, 11 скокови и 16 асистенции, плус 4 украдени топки. По средбата ѕвездата на Денвер имаше разговор со дописникот на РТС од Чикаго, Александар Жигиќ кој направи лапсус прашувајќи го Никола како било да се игра против Лука Јокиќ.

-Дончиќ, не Лука Јокиќ, јас сум Јокиќ. Се шегувам, мислам дека секој што ќе поврзи неколку добри натпревари со одлични минути може тоа да го направи, не тоа е големо достигнување, -започна Јокиќ.

-Лука е фантастичен. Знае како да изнуди фаул, тој е единствен и навистина секогаш мислите дека нешто ќе направи и тој ќе ве изнена. Убаво е да го гледате и да играте против него, секогаш можете да научите нешто од него. Мечот? Важно е што победивме, беше горе долу, водевме, па го исфрлија Мареј, најважно е што победивме, -заврши српскиот репрезентативец.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни