Поврзете се со нас

Репрезентација

Јованчев го објави списокот на играчи на кои ќе смета за ЕП во Скопје

Објавено

на

foto: kfsm.mk

Селекторот на машката кадетска репрезентација, Александар Јованчев го објави поширокиот список на играчи на кои ќе смета за Евробаскетот, Дивизија „Б“ кој во месец август ќе се одржи во Скопје.

На листата на Јованчев се најдоа 27 играчи, список на која најголемиот дел од кошаркарите се од нашите клубови.

Првиот собир на оваа национална селекција е закажан за 3. јули во СРЦ Кале од 17 часот.

Шампионатот се игра од 8. до 17. август.

СПИСОК НА ПОВИКАНИ КОШАРКАРИ

1.Кирил Петковски-МКК Куманово

2.Горјан Јакимовски-МКК Куманово

3.Андреј Митков-Спортисимо

4.Мартин Мудинов-Охрид

5.Дамјан Илиевски-Вибас

6.Алексеј Нешовиќ-Работнички

7.Дино Беговски-Работнички

8.Александар Сотир-Работнички

9.Жарко Терзиевски-Вардар

10.Григориј Ѓорѓевиќ-Вардар

11.Дамјан Данев-Вардар

12.Дамјан Стојановски-Вардар

13.Филип Алексовски-Вардар

14.Иван Мијалов-Вардар

15.Павел Ѓиновски-Вардар

16.Љубен Ефтимовски-Игокеа – БиХ

17.Ѓорѓи Цветковски-Феникс 2010

18.Дамјан Стојановски-Феникс 2010

19.Филип Сребров-Водно Санс

20.Матеј Костов-Водно Санс

21.Христијан Миленковиќ-Водно Санс

22.Лука Пјевац-Водно Санс

23.Никола Костов-Водно Санс

24.Алмир Ештрефи-Чаир 2030

25. Матео Матевски – САД

26. Предраг Тасевски – Пелистер

27. Лео Созовски – Пелистер

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни