Поврзете се со нас

Шпанија

Избрани најлошите 11 фудбалери кои го облекле дресот на Реал Мадрид

Објавено

на

Низ историјата во Реал Мадрид поминале бројни феноменални фудбалери кои оставиле длабока трага во историјата на фудбалот.

Сепак, има и такви кои биле донесени како големи засилувања, но кои не се изнаиграле многу и оставиле многу лош впечаток на „Сантијаго Бернабеу“.

Шпанскиот весник „АС“ ја избра „идеалната“ 11-ка со играчи кои воопшто не се прославија носејќи го дресот на Реал Мадрид.

Во најлошиот тим во историјата на Реал Мадрид има доста звучни имиња кои подоцна ја продолжија кариерата и со успех настапуваа и во други клубови, но има и такви кои тотално исчезнаа од фудбалската мапа.

На голманската позиција е Албано Бизари, во одбраната Диого, Џонатан Вудгејт, Предраг Спасиќ и Фабио Коентрао. Следат Пабло Гарсија, Жулен Фобер и Томас Гравесен, а нападот го предводат Ројстон Дренте, Елвир Балјиќ и Антонио Касано.

Во овој избор секако дека има место и за уште многу други имиња кои не се наметнаа во „кралскиот клуб“, како Ањелка, Кака, Савиола, Зе Роберто, Робињо, Овен…

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни