Поврзете се со нас

АТП

Ивановски победнички го отвори новиот турнир во Франција

Објавено

на

Македонскиот тенисер, Калин Ивановски продолжува со своите настапи на ИТФ фјучерсите во Франција со тоа што оваа недела е дел од турнир од повисока категорија,ниво, турнир кој се игра на тврда подлога за награден фонд од 25.000 долари.

Ивановски настапува на Тулуз-Балма каде во првото коло во поединечна конкуренција го реши домашниот рекет Пол Иншаусп со 2-0 во сетови. Македонецот беше фуриозен во првиот сет (6-2), додека во вториот противникот даде посилен отпор со тоа што исходот одново беше во полза на нашиот ас (6-4).

Пласман во четвртфиналето ќе бара преку Британецот, Хари Венделкен кој е 614 на АТП листата.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни