Поврзете се со нас

АТП

Ивановски не успеа да го изненади искусниот Соуза на турнирот во Мајорка

Објавено

на

Најквалитентиот македонски тенисер, Калин Ивановски не успеа да ја мине првата пречка на Челинџер турнирот што се игра во Мајорка.

Ивановски имаше соочување со искусниот Жоао Соуза, ас кој пред неколку години беше и на 28 место на АТП листата. Португалецот по два часа борба славеше со 2-0 во сетови со 6-4 и 7-6.

Во првиот сет како решавачки се покажа петтиот гејм во кој Жоао дојде до брејк, додека во вториот сет беше далеку поинтересно, понеизвесно, имаше поголемо надмудрување кое на крајот беше решено во тај-брејк со 7-5 за фаворитот.

Овој Челинџер се игра за награден фонд од 73.000 евра.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни