Поврзете се со нас

АТП

Ивановски ќе се бори за титулата во Тунис, противник во финалето ќе му биде домашен тенисер

Објавено

на

Foto:instagram.com/kalin_ivanovskii

Калин Ивановски остави зад себе нависитна успешна 2022-ра година, но сега во првиот месец во новата 2023-та ќе се бори за нов трофеј во својата кариера.

Најдобриот македонски тенисер стигна до самата завршница на ИТФ фјучерсот во Тунис, откако денеска беше подобар ривал од Гркот Стефанос Сакеларидис, кој на крајот мораше и да го предаде мечот.

Ивановски поведе со 1:0 благодарение на убедливите 6:2, а при предност од 3:0 во вториот сет, противникот го предаде мечот и му подаде рака на нашиот тенисер.

Ова значи дека Калин ќе се бори за титулата на турнирот во Монастир чиј награден фонд е 15 илјади американски долари, а во финалето противник ќе му биде домашен тенисер.

Моез Ечаргуи го доби другото полуфинале кое се играше денеска, па како трет носител има блага улога на фаворит во пресметката со Македонецот.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни