Поврзете се со нас

АТП

Ивановски доминираше и обезбеди полуфинале на турнирот во Тунис

Објавено

на

Најголемата македонска тениска надеж, Калин Ивановски ќе игра во самата завршнита на фјучерсот што се игра во Тунис за награден фонд од 15.000 американски долари.

Во денешното четвртфинале нашиот ас му одржа лекција на Себастијан Зоргер кој до оваа фаза стигна преку квалификациите, односно на патот до осумте најдобри го елиминираше и четвртиот фаворит на турнирот, Робин Бертран. Меѓутоа Калин беше сигурен, не дозволи изненадување и со 6-2 и 6-4 обезбеди полуфинале во кое за ривал ќе го има Гркот, Стефанос Сакеларидис.

Стефанос има 18 години и е на 641 место на АТП листата, поточно се обидува да се пробие исто како нашиот Ивановски што значи ќе имаме едно вистинско балканско дерби за билетот кој нови финале и можност да пехар.

Реклама
Реклама
Реклама

Популарни